telkarikazaziye

 Kısaca gümüş tel işleme sanatı anlamına gelen “telkari”, ince tel haline dökülen gümüşün bükülmesiyle oluşturulan küçük motiflerin bir araya getirilmesi olarak tanınır. Tümüyle el işçiliğine dayalı bir sanattır. Telkari ürünlerimizde kesinlikle gümüş dışında herhangi bir maden kullanılmamaktadır. Telkari sanatı ile yaygın olarak tütün kutusu, takunyalar, aynalar, tepsiler, kemerler, küpeler, kolyeler, düğmeler ve yüzükler yapılabiliyor.

kazaziye

      İncecik, dantelvari işlemecilik sanatı olan telkarinin tarihi geçmişi de oldukça eskiye dayanıyor. Bilimsel araştırmalarının bulguları referans alınarak geliştirilen tezlere göre, maden sanatının ilk adresi Anadolu'dur. 8000 yıldan uzun bir tarihe sahip olan Çatalhöyük'te yapılan arkeolojik kazılarda çıkarılan bakır ve kurşundan yapılmış süs eşyaları da bu tezi kuvvetlendirmektedir. Arkeolojik kazılardan elde edilen bulgulara göre, telkâri tekniğinin M.Ö. 3000 yılından beri Mezopotamya'da M.Ö. 2500'den bu yana da Anadolu'da kullanıldığı anlaşılmaktadır.

     Göz zevkini el emeği ile buluşturan bir sanat olan telkaride, Anadolu kadınında gönülden geçenin oyada buluşması neyse, ustanın aklından geçenin gümüş ile buluşmasının tılsımı da odur. Tıpkı hayat gibi incecik damarların her birinde emeğin bereketi vardır ve hayat telkarinin her kıvrımında bir hikmet saklar.

 

Örnek Telkari Ürünler

Telkari Takunya

telkari

Telkari Ayna

kazaziye

Telkari Mücevher Kutusu

kazaziye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Etiketler

Trabzon telkari, telkari aynalar, telkari çay bardağı, telkari gümüş takunya, telkari anahtar, telkari kaplama, telkari kitaplık, telkari peçetelik, telkari gümüş tepsi, telkari mücevher kutusu, telkari şekerlik, telkari meyvelik, telkari su bardağı, telkari çerçeve, hediyelik eşya

 

Trabzon Kazaziye

kazaziyeİpek veya naylon tel üzerine burularak sarılan çok ince (0,08 mikron – saç teli kalınlığında) 995 ayar altın ve 999 ayar gümüş teller ile yapılan yöresel bir el sanatıdır. Altın ve Gümüş tellerin sarılması sırasında, içte kalan ipek iplik (ibrişim) kıvrak tutularak sarma işlemi yapılır. Bunun neticesinde bitmiş bir telin kalınlığı ise 03-05 mm kalınlığına ulaşır.

Trabzon Hasırı

hasir_bilezikTrabzon işi olarak da bilinen hasır bilezikler ve kolyeler 31-32 mikron inceliğindeki altın ya da gümüş tellerin ilmek ilmek örülmesiyle yapılmaktadır. Altın ürünlerimiz 22 ayar (916 milyem) gümüş ürünlerimiz ise 900 ayardır. Hasır Örgü tekniği Kafkaslar Bölgesinden 1900 yılı başlarında Trabzon’a getirilerek yaygınlaştırılan bir sanattır.